Via Transilvanica – pieszo i rowerem przez Rumunię

[UWAGA. Materiały opublikowane na stronie są objęte prawami autorskimi.
Nie kopiuj tekstów ani zdjęć - skorzystaj z opcji "Udostępnij"/"Share"]

Via Transilvanica to biegnący przez Rumunię szlak turystyczny, wzorowany na słynnym szlaku św. Jakuba (Camino de Santiago). Można go przemierzyć pieszo, rowerem lub konno. To świetna okazja, żeby pobyć z naturą, a jednocześnie poznać lepiej historię i kulturę Rumunii.

Informacje o Via Transilvanica

 • trasę pokonuje się piechotą, rowerem lub konno, a na koniec można otrzymać certyfikat;
 • ma ponad 1400 km i wiedzie z północy na południe przez Rumunię – od Bukowiny aż po sam Dunaj;
 • jest podzielona na 7 etapów (krain), przebiega m.in. przez lasy, wsie oraz obok ciekawych zabytków;
 • obejmuje piękne tereny, bogate w kulturę i historię; nie przecina łuku Karpat, tylko biegnie wzdłuż, w większości po jego wewnętrznej stronie;
 • jest dobrze opisana i oznaczona, a każdy ze słupków jest jednocześnie rzeźbą, co tworzy najdłuższą galerię sztuki;
 • początek trasy znajduje się przed wejściem do Monastyru Putna, niedaleko granicy z Ukrainą, natomiast koniec jest w Drobeta-Turnu Severin, nad Dunajem, tuż przy Serbii.
Via Transilvanica Monastyr Putna

Dzienniczek podróży i certyfikat

W wyznaczonych sklepach (np. w Monastyrze Putna) oraz w Internecie możesz kupić za 15 lei specjalny dzienniczek podróży (rum. Carnetul drumețului, ang. The traveller’s booklet). To pomarańczowa broszura, mała książeczka, w której zbiera się pieczątki z kolejnych miejsc na szlaku. Stanowi ona nie tylko ciekawą pamiątkę, ale też pomoże Ci wykazać przebytą trasę (część lub całość) i na tej podstawie uzyskać pamiątkowy certyfikat (Testimonium). Taki dokument kosztuje 15 lei i aby go zdobyć, musisz przejść co najmniej 100 km (dla rowerzystów i jeźdźców jest to min. 200 km).

Tutaj pragnę zwrócić uwagę, że na stronie i w książeczce są różne informacje co do liczby kilometrów dla jazdy konnej. Wg dzienniczka jest to 200 km, z kolei w opisie certyfikatu w sklepie online jest to 100 km. Postaram się wyjaśnić tę kwestię u źródła i dać jasną odpowiedź.

Via Transilvanica mapa dzienniczek carnet

Krainy Via Transilvanica

Który odcinek wybierzesz na pierwszy raz? Każda kraina to osobny etap wędrówki. Drogi wiodą przez parki narodowe i są tak dobrane, aby mieć dużo kontaktu z naturą.

 1. Bucovina – z Monastyru Putna w kierunku południowym, przez Vatra Dornei na przełęcz Grădinița;
 2. Ținutul de Sus – z przełęczy w okolice jeziora Colibița, przez Bystrzycę do Câmpu Cetății (to już niedaleko Praid);
 3. Terra Siculorum – dalej, do miejscowości Archita (niedaleko Saaschiz, wsi wpisanej na listę UNESCO);
 4. Terra Saxonum – na zachód, przez Sighișoarę, Biertan i Mediaș, aż do miejscowości Lunca (powyżej Sybina, przed Blaj);
 5. Terra Dacica – najpierw przez Alba Iulia i Sebeș, potem równolegle do Transalpiny, następnie nieco na zachód, przez Sarmizegetusę do miejscowości Bucova;
 6. Terra Banatica – przez Caransebeș, omijając DN6 łukiem aż do Crușovăț (Dunaj już coraz bliżej!);
 7. Terra Romana – ostatni etap, który omija Orszowę i od północy schodzi do Drobeta-Turnu Severin.

Powyższe opisy oczywiście nie są przesadnie dokładne, ale chodziło mi mniej więcej o określenie o jakie tereny chodzi. A z pomocą mapki zamieszczonej powyżej łatwiej Ci będzie to sobie wyobrazić.

Via Transilvanica Sighisoara Biertan

Jak zaplanować swoją wyprawę?

Jak już wspominałam, Via Transilvanica jest podzielona na 7 etapów, a każdy z nich to inna kraina. Możesz przejść szlak od A do Z, ale możesz także poprzestać na jednym odcinku lub co jakiś czas wybierać inny, w różnej kolejności. Szczegółowe informacje na temat całej trasy są dostępne na stronie viatransilvanica.com.

Planując takie przedsięwzięcie, weź pod uwagę:

 • jakim środkiem transportu udasz się na wybrane przez Ciebie miejsce rozpoczęcia szlaku? Własnym samochodem, motocyklem, autostopem, samolotem, pociągiem, autokarem?
 • wybierzesz się sam(a), czy z kimś? Wtedy inaczej mogą się rozłożyć koszty noclegów i paliwa.
 • zabierzesz namiot, czy o noclegi zapytasz u rumuńskich gospodarzy? A może wolisz rezerwować przez Booking? Każde z tych rozwiązań da Ci inne doświadczenia.
 • ile dni chcesz na to przeznaczyć? Uwzględnij też odpowiedni zapas czasu na nieprzewidziane zdarzenia i spokojny powrót do domu.
 • o jakiej porze roku chcesz przebyć trasę? W jakim miesiącu?

Wiadomo, że pogoda i temperatura mają podczas pieszej wędrówki duże znaczenie i jest to ważny element planowania wyjazdu. Chociażby dlatego, że trzeba odpowiednio dobrać ekwipunek, który zapewne poniesiesz w plecaku. Zanim więc wybierzesz termin urlopu, przemyśl wszystkie za i przeciw. W sezonie, w okresie wakacyjnym (Rumuni rozpoczynają rok szkolny zazwyczaj ponad tydzień później niż my), ceny i temperatura będą wyższe, ale będą też dostępne owoce i warzywa prosto z ogrodu, które można kupić za gotówkę na małych przydomowych stoiskach na wsiach. Na stronie Meteoblue znajdziesz prognozy oraz średnie temperatury i opady w konkretnych miesiącach. Pamiętaj jednak, że pogoda i tak potrafi się niespodziewanie zmienić. Szczególnie ostatnio odnotowywane są znaczne anomalie, a gwałtowne ulewy prowadzą często do podtopień terenu – dlatego obowiązkowo należy brać pod uwagę wszelkie alerty, które otrzymujemy na telefon będąc w Rumunii.

Aby zobaczyć, jak inni radzą sobie na szlaku oraz zapytać o nurtujące Cię sprawy związane z wędrówką, zajrzyj też na oficjalną grupę na Facebooku: „Via Transilvanica (official group)”.

Polska wystawa „Via Transilvanica”

Jest jeszcze jedna atrakcja, z którą warto zajrzeć w kontekście tego turystycznego szlaku. Rumuński Instytut Kultury w Warszawie (zerknij na jego konto na Facebooku lub Instagramie) umieszcza co jakiś czas informacje na temat świetnie przygotowanej wystawy o trasie Via Transilvanica. Kolorowe plansze z opisem wędrują po różnych polskich miastach – wystawa była już dostępna w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Jest prezentowana również w wersji plenerowej i jeśli masz możliwość, koniecznie wybierz się ją obejrzeć.

I daj znać kiedy się wybierasz na szlak – chętnie poobserwuję Twoje relacje w mediach społecznościowych! 😉


W przewodniku z serii „Oczywiście, że Rumunia!”, który właśnie tworzę, także opowiadam o szlaku i Monastyrze Putna oraz o kilku innych ważnych obiektach w okolicy, które warto zobaczyć, będąc na Bukowinie. Jeśli chcesz być na bieżąco i nie przegapić jego premiery (a być może i kodów rabatowych), koniecznie wejdź na stronę: projektrumunia.pl/przewodniki i zapisz się na newsletter.