Via Transilvanica – pieszo i rowerem przez Rumunię

[UWAGA. Materiały opublikowane na stronie są objęte prawami autorskimi.
Nie kopiuj tekstów ani zdjęć - skorzystaj z opcji "Udostępnij"/"Share"]

Via Transilvanica to biegnący przez Rumunię szlak turystyczny, wzorowany na słynnym szlaku św. Jakuba (Camino de Santiago). Można go przemierzyć pieszo, rowerem lub konno. To świetna okazja, żeby pobyć z naturą, a jednocześnie poznać lepiej historię i kulturę Rumunii.

Informacje o Via Transilvanica

  • trasę pokonuje się piechotą, rowerem lub konno, a na koniec można otrzymać certyfikat;
  • ma ponad 1400 km i wiedzie z północy na południe przez Rumunię – od Bukowiny aż po sam Dunaj;
  • jest podzielona na 7 etapów (krain), przebiega m.in. przez lasy, wsie oraz obok ciekawych zabytków;
  • obejmuje piękne tereny, bogate w kulturę i historię; nie przecina łuku Karpat, tylko biegnie wzdłuż, w większości po jego wewnętrznej stronie;
  • jest dobrze opisana i oznaczona, a każdy ze słupków jest jednocześnie rzeźbą, co tworzy najdłuższą galerię sztuki;
  • początek trasy znajduje się przed wejściem do Monastyru Putna, niedaleko granicy z Ukrainą, natomiast koniec jest w Drobeta-Turnu Severin, nad Dunajem, tuż przy Serbii.
Via Transilvanica Monastyr Putna

Dzienniczek podróży i certyfikat

W wyznaczonych sklepach (np. w Monastyrze Putna) oraz w Internecie możesz kupić za 15 lei specjalny dzienniczek podróży (rum. Carnetul drumețului, ang. The traveller’s booklet). To pomarańczowa broszura, mała książeczka, w której zbiera się pieczątki z kolejnych miejsc na szlaku. Stanowi ona nie tylko ciekawą pamiątkę, ale też pomoże Ci wykazać przebytą trasę (część lub całość) i na tej podstawie uzyskać pamiątkowy certyfikat (Testimonium). Taki dokument kosztuje 15 lei i aby go zdobyć, musisz przejść co najmniej 100 km (dla rowerzystów i jeźdźców jest to min. 200 km).

Via Transilvanica mapa dzienniczek carnet

Krainy Via Transilvanica

Który odcinek wybierzesz na pierwszy raz? Każda kraina to osobny etap wędrówki. Drogi wiodą przez parki narodowe i są tak dobrane, aby mieć dużo kontaktu z naturą.

  1. Bucovina – z Monastyru Putna w kierunku południowym, przez Vatra Dornei na przełęcz Grădinița;
  2. Ținutul de Sus – z przełęczy w okolice jeziora Colibița, przez Bystrzycę do Câmpu Cetății (to już niedaleko Praid);
  3. Terra Siculorum – dalej, do miejscowości Archita (niedaleko Saaschiz, wsi wpisanej na listę UNESCO);
  4. Terra Saxonum – na zachód, przez Sighișoarę, Biertan i Mediaș, aż do miejscowości Lunca (powyżej Sybina, przed Blaj);
  5. Terra Dacica – najpierw przez Alba Iulia i Sebeș, potem równolegle do Transalpiny, następnie nieco na zachód, przez Sarmizegetusę do miejscowości Bucova;
  6. Terra Banatica – przez Caransebeș, omijając DN6 łukiem aż do Crușovăț (Dunaj już coraz bliżej!);
  7. Terra Romana – ostatni etap, który omija Orszowę i od północy schodzi do Drobeta-Turnu Severin.

Powyższe opisy oczywiście nie są przesadnie dokładne, ale chodziło mi mniej więcej o określenie o jakie tereny chodzi. A z pomocą mapki zamieszczonej powyżej łatwiej Ci będzie to sobie wyobrazić.

Via Transilvanica Sighisoara Biertan

Jak zaplanować swoją wyprawę?

Jak już wspominałam, Via Transilvanica jest podzielona na 7 etapów, a każdy z nich to inna kraina. Możesz przejść szlak od A do Z, ale możesz także poprzestać na jednym odcinku lub co jakiś czas wybierać inny, w różnej kolejności. Szczegółowe informacje na temat całej trasy są dostępne na stronie viatransilvanica.com.

Planując takie przedsięwzięcie, weź pod uwagę:

  • jakim środkiem transportu udasz się na wybrane przez Ciebie miejsce rozpoczęcia szlaku? Własnym samochodem, motocyklem, autostopem, samolotem, pociągiem, autokarem?
  • wybierzesz się sam(a), czy z kimś? Wtedy inaczej mogą się rozłożyć koszty noclegów i paliwa.
  • zabierzesz namiot, czy o noclegi zapytasz u rumuńskich gospodarzy? A może wolisz rezerwować przez Booking? Każde z tych rozwiązań da Ci inne doświadczenia.
  • ile dni chcesz na to przeznaczyć? Uwzględnij też odpowiedni zapas czasu na nieprzewidziane zdarzenia i spokojny powrót do domu.
  • o jakiej porze roku chcesz przebyć trasę? W jakim miesiącu?

Wiadomo, że pogoda i temperatura mają podczas pieszej wędrówki duże znaczenie i jest to ważny element planowania wyjazdu. Chociażby dlatego, że trzeba odpowiednio dobrać ekwipunek, który zapewne poniesiesz w plecaku. Zanim więc wybierzesz termin urlopu, przemyśl wszystkie za i przeciw. W sezonie, w okresie wakacyjnym (Rumuni rozpoczynają rok szkolny zazwyczaj ponad tydzień później niż my), ceny i temperatura będą wyższe, ale będą też dostępne owoce i warzywa prosto z ogrodu, które można kupić za gotówkę na małych przydomowych stoiskach na wsiach. Na stronie Meteoblue znajdziesz prognozy oraz średnie temperatury i opady w konkretnych miesiącach. Pamiętaj jednak, że pogoda i tak potrafi się niespodziewanie zmienić. Szczególnie ostatnio odnotowywane są znaczne anomalie, a gwałtowne ulewy prowadzą często do podtopień terenu – dlatego obowiązkowo należy brać pod uwagę wszelkie alerty, które otrzymujemy na telefon będąc w Rumunii.

Aby zobaczyć, jak inni radzą sobie na szlaku oraz zapytać o nurtujące Cię sprawy związane z wędrówką, zajrzyj też na oficjalną grupę na Facebooku: „Via Transilvanica (official group)”.

Wernisaż wystawy o szlaku Via Transilvanica w RumuniiPolska wystawa „Via Transilvanica”

Jest jeszcze jedna atrakcja, z którą warto zajrzeć w kontekście tego turystycznego szlaku. Rumuński Instytut Kultury w Warszawie (zerknij na jego konto na Facebooku lub Instagramie) umieszcza co jakiś czas informacje na temat świetnie przygotowanej wystawy o trasie Via Transilvanica. Kolorowe plansze z opisem wędrują po różnych polskich miastach – wystawa była już dostępna w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Jest prezentowana również w wersji plenerowej i jeśli masz możliwość, koniecznie wybierz się ją obejrzeć. W Katowicach wystawa o Via Transilvanica była dostępna do 8 marca 2024 r. na ogrodzeniu II LO im. Marii Konopnickiej (przy ul. Kilińskiego). Następnie w Raciborzu można ją oglądać w MiPBP (na Kasprowicza 12) do 4 kwietnia.

I daj znać kiedy się wybierasz na szlak – chętnie poobserwuję Twoje relacje w mediach społecznościowych! 😉


W przewodniku z serii „Oczywiście, że Rumunia!”, który właśnie tworzę, także opowiadam o szlaku i Monastyrze Putna oraz o kilku innych ważnych obiektach w okolicy, które warto zobaczyć, będąc na Bukowinie. Jeśli chcesz być na bieżąco i nie przegapić jego premiery (a być może i kodów rabatowych), koniecznie wejdź na stronę: projektrumunia.pl/przewodniki i zapisz się na newsletter.