Rumunia Praktycznie: PARKOWANIE

[UWAGA. Materiały opublikowane na stronie są objęte prawami autorskimi.
Nie kopiuj tekstów ani zdjęć - skorzystaj z opcji "Udostępnij"/"Share"]

Wjeżdżasz do rumuńskiego miasta, parkujesz samochód w wyznaczonym miejscu i… co teraz? Czy konieczne jest dokonanie opłaty za parking? Kiedy? Jak zapłacić? Co jest napisane na tabliczce przy parkingu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

[ten post powstał w ramach instagramowej serii „Rumunia Praktycznie”, gdzie w krótkich notkach omawiam praktyczne zagadnienia związane z podróżowaniem po Rumunii]

Oczywiście zakładam, że parkujesz zgodnie z przepisami, nie zostawiasz samochodu na środku ronda ani w miejscu oznaczonym komunikatem PARCARE INTERZISĂ (=zakaz parkowania). Gdy jednak zatrzymasz się w miejscu z komunikatem SE BLOCHEAZĂ ROȚILE, po powrocie możesz zastać blokadę na kole.

Jeśli w pobliżu znajdziesz tabliczkę z napisem PARCARE CU PLATĂ oznacza to, że parking jest płatny.

Zazwyczaj poniżej podane są również dni i godziny, w które trzeba płacić (orar – harmonogram/ godziny otwarcia). Często opłat dokonuje się za pomocą aplikacji lub wysyłając SMS zgodnie z wytycznymi na tablicy informacyjnej. W niektórych systemach poboru opłat należy również podać NUMĂR DE ÎNMATRICULARE (=numer rejestracyjny pojazdu).

Komunikaty oczywiście mogą być różne, powyżej podałam przykładowe, często spotykane. Jeśli jednak masz wątpliwości czy stoisz na płatnym parkingu, nie bój się pytać ludzi wokół – na pewno ktoś chętnie pomoże w tej kwestii.

W wielu miastach Rumunii (i na Węgrzech) można płacić za pomocą prostej, wygodnej w obsłudze i niezwykle przydatnej aplikacji. Umożliwia ona wykupienie również rumuńskiej czy węgierskiej winiety oraz płatność za przejazd mostem nad Dunajem (choć tutaj zostaje tylko opcja SMS). O aplikacji rozpisuję się szeroko w e-booku „Jadę do Rumunii!” (JadeDoRumunii.pl). Znajdziesz tam także informacje o tym, co oznaczają poszczególne komunikaty związane z płatnością za parking.

Jadę do Rumunii

A w ramach ciekawostki – info jak wyglądają rumuńskie tablice rejestracyjne:

  • kod kraju: RO
  • oznaczenie Unii Europejskiej (12 gwiazd) dla tablic wydanych po 2007 r. (12 stele european – după 2007)
  • 2 pierwsze litery to kod okręgu (judeţ = okręg, województwo), np. MM – Maramureș, SM – Satu Mare, HD – Hunedoara, wyjątek stanowi Bukareszt, bo ma jedną literę (B)
  • następnie mamy 2 lub 3 cyfry (od 01-99 lub od 100-999)
  • na końcu jest kombinacja 3 liter, która nie może się zaczynać od liter I lub O ani nie może zawierać litery Q.

 

PS. Zdjęcie w tym artykule (to z samochodami) pochodzi z portalu Pixabay i umieszczam je zgodnie z licencją.