Rumunia Praktycznie: PARKOWANIE

[UWAGA. Materiały opublikowane na stronie są objęte prawami autorskimi.
Nie kopiuj tekstów ani zdjęć - skorzystaj z opcji "Udostępnij"/"Share"]

Wjeżdżasz do rumuńskiego miasta, parkujesz samochód w wyznaczonym miejscu i… co teraz? Czy konieczne jest dokonanie opłaty za parking? Kiedy? Jak zapłacić? Co jest napisane na tabliczce przy parkingu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

[ten post powstał w ramach instagramowej serii „Rumunia Praktycznie”, gdzie w krótkich notkach omawiam praktyczne zagadnienia związane z podróżowaniem po Rumunii]

Oczywiście zakładam, że parkujesz zgodnie z przepisami, nie zostawiasz samochodu na środku ronda ani w miejscu oznaczonym komunikatem PARCARE INTERZISĂ (=zakaz parkowania). Gdy jednak zatrzymasz się w miejscu z komunikatem SE BLOCHEAZĂ ROȚILE, po powrocie możesz zastać blokadę na kole.

Jeśli w pobliżu znajdziesz tabliczkę z napisem PARCARE CU PLATĂ oznacza to, że parking jest płatny. Przyjrzyjmy się bliżej innym komunikatom, które możesz znaleźć na takiej tabliczce:

   • Tarif loc de parcare (TVA inclus). – Opłata za miejsce parkingowe (zawiera VAT).
   • 30 minute, 1 oră – 30 minut, 1 godzina
   • Lipsa SMS de confirmare = NEPLATĂ PARCARE. – Brak SMS-a potwierdzającego = nieopłacony parking
   • Lipsa SMS-ului de răspuns înseamnă neplata parcări. – Brak odpowiedzi na SMS oznacza nieopłacony parking.
   • modalitaţi de plată – metody płatności
   • tichete de la parcometre – bilety z parkomatu
   • cu telefonul mobil / cu aplicaţia – komórką / za pomocą aplikacji

Zazwyczaj poniżej podane są również dni i godziny, w które trzeba płacić (orar = harmonogram/ godziny otwarcia). Często opłat dokonuje się za pomocą aplikacji lub wysyłając SMS zgodnie z wytycznymi na tablicy informacyjnej. W niektórych systemach poboru opłat należy również podać NUMĂR DE ÎNMATRICULARE (=numer rejestracyjny pojazdu).

Komunikaty oczywiście mogą być różne, powyżej podałam przykładowe, często spotykane. Jeśli jednak masz wątpliwości czy stoisz na płatnym parkingu, nie bój się pytać ludzi wokół – na pewno ktoś chętnie pomoże w tej kwestii.

.

W wielu miastach Rumunii (i na Węgrzech) można płacić za pomocą aplikacji TPARK. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Jak działa?

   1. ściągnij na telefon aplikację TPARK,
   2. wybierz na dole zakładkę „Parking”,
   3. wybierz miasto z listy,
   4. wybierz formę płatności (SMS albo karta),
   5. wpisz numer rejestracyjny pojazdu,
   6. wybierz strefę – zona (oznaczoną na znaku parkingowym lub parkomacie, o ile jest jakaś wyznaczona) oraz czas trwania postoju – durata,
   7. jeśli wszystko się zgadza, kliknij „Zapłać” (ang. „Pay”, rum. „Plătește„)
   8. Po dokonaniu płatności zaczekaj jeszcze tylko na potwierdzenie – będzie ono widoczne w górnym menu (3 kropki) pod hasłem „Action history” (rum. „Istoric acţiuni„) jako „Finalized card parking payment for vehicle” + rejestracja, gdzie, na jak długo.
   9. 5 minut przed końcem opłaconego czasu powinno przyjść powiadomienie (jeśli jest włączone).

TPARK działa domyślnie w języku angielskim, ale możesz przełączyć np. na rumuński czy niemiecki. To bardzo wszechstronna aplikacja, bo umożliwia wykupienie również rumuńskiej czy węgierskiej winiety oraz płatność za przejazd mostem nad Dunajem (choć tutaj zostaje tylko opcja SMS).

 

A w ramach ciekawostki – info jak wyglądają rumuńskie tablice rejestracyjne:

 • kod kraju: RO
 • oznaczenie Unii Europejskiej (12 gwiazd) dla tablic wydanych po 2007 r. (12 stele european – după 2007)
 • 2 pierwsze litery to kod okręgu (judeţ = okręg, województwo), np. MM – Maramureș, SM – Satu Mare, HD – Hunedoara, wyjątek stanowi Bukareszt, bo ma jedną literę (B)
 • następnie mamy 2 lub 3 cyfry (od 01-99 lub od 100-999)
 • na końcu jest kombinacja 3 liter, która nie może się zaczynać od liter I lub O ani nie może zawierać litery Q.