Zawsze z początkiem sezonu turystycznego dostaję pytania o najlepszą drogę do Rumunii. Tutaj wybór będzie zależał od Twoich potrzeb i możliwości. Poniżej zebrałam informacje o tym, jak dojechać własnym środkiem transportu i podaję gotowe trasy, z których możesz skorzystać planując wyjazd.
W tekście używam skrótów: PL – Polska, SK – Słowacja, HU – Węgry, RO – Rumunia.
Jak dojechać do Rumunii?
Z Polski do Rumunii najlepiej dojechać przez Słowację i Węgry. Wcześniej jeszcze można było połączyć podróż ze zwiedzaniem południowo-zachodniej Ukrainy, ale obecnie może to być utrudnione z wiadomych przyczyn i nie wiadomo, kiedy sytuacja się zmieni.
Ile się jedzie z Polski do Rumunii?
Od około pięciu godzin wzwyż, zależy jaką trasę wybierzesz (o tym poniżej), skąd wyruszasz i jakie będą warunki. Jadąc z północnej części Polski najlepiej doliczyć sobie dodatkowy dzień, bo zanim dotrzesz do południowej granicy (PL-SK), minie wiele godzin i trzeba będzie zrobić sobie przystanek na nocleg po drodze. Jeśli masz taką możliwość, podjedź na noc do miejscowości położonych jak najbliżej wybranego przejścia granicznego, by rano od razu udać się na Słowację, sprawnie przejechać przez Węgry i możliwie najszybciej znaleźć się w Rumunii. Wtedy po wjeździe, nawet gdy przesuniesz wskazówki zegarka o godzinę do przodu (warto o tym pamiętać!), masz jeszcze szansę tego dnia coś zobaczyć albo dojechać do dalszych zakątków kraju. Zawsze też możesz startować rano ze Słowacji, z tym że noclegi bywają tam droższe i płatne w euro 😉
Najlepsza trasa do Rumunii
Zanim wybierzesz którąś z zaproponowanych poniżej tras, musisz rozważyć kilka czynników. To, skąd zaczynasz podróż, jakie koszty jesteś gotowa/y ponieść, czy chcesz coś oglądać po drodze i ile masz czasu, będzie miało duże znaczenie w wyborze Twojej idealnej drogi co celu. Pamiętaj, że czyjeś najlepsze rozwiązanie niekoniecznie musi być dobre dla Ciebie i odwrotnie – Twoje nie musi pasować innym. Zastanów się, czy chcesz jechać autostradami, co daje połączenie szybsze i lepszej jakości, ALE wymaga zakupu winiety, czy też pojedziesz dużo wolniej, bocznymi i trochę gorszymi drogami, zrobisz mniej kilometrów w podobnym czasie, ALE zaoszczędzisz na winietach. Dodam tylko, że w Rumunii winieta na samochód jest wymagana bez względu na rodzaj dróg!
Ceny winiet na 2024 rok znajdziesz w tekście Do Rumunii samochodem i motocyklem – praktyczne wskazówki
WAŻNE! Jeśli zamierzasz jechać bez winiet przez SK i HU, sprawdź koniecznie przed wyjazdem, czy wybrane przez Ciebie drogi na pewno są bezpłatne. W przeciwnym razie narażasz się na wysokie kary finansowe. Co więcej, od 2024 roku na Węgrzech obowiązek uiszczenia opłaty przedawni się dopiero po 3 latach.
Weźmy więc pod uwagę kilka popularnych tras. Zaokrągliłam liczbę kilometrów, a czas jazdy podaję w przybliżeniu, bo w razie jakiegoś zdarzenia po drodze czy w miejskich godzinach szczytu, przejazd się może mocno wydłużyć. Do tego dodaj sobie jeszcze swoje przystanki na tankowanie czy toaletę, ewentualnie jedzenie.
PROPOZYCJE TRAS
Jeśli wybierasz się do regionu Maramuresz, po polsku Marmarosz (czyli: Wesoły Cmentarz, drewniane cerkwie UNESCO itd.), na Bukowinę (malowane cerkwie UNESCO, polskie wsie itd.) albo do Mołdawii:
1. Barwinek (PL) – Trebišov (SK) – Pácin (HU) – Petea (RO)
- Tutaj dokładnie zaplanuj ominięcie dróg płatnych na Słowacji i Węgrzech – w ten sposób masz szansę legalnie przejechać przez oba kraje bez konieczności zakupu winiet.
- Długość trasy: 265 km
- Czas jazdy: 4,5 godziny
- Z przejścia w Muszynce (PL, koło Krynicy-Zdroju) jest około 10 km więcej i podobny czas. Przed Preszowem (SK) odbijamy w lewo, na drogę nr 18 i dalej na Trebišov.
!!! Powyższa trasa to świetny sposób, by dostać się bez winiet do Rumunii, a następnie już po przekroczeniu granicy HU-RO w miejscowości Petea zdecydować, czy zostajesz na północy i eksplorujesz tamte tereny, czy też jedziesz dalej, do innych zakątków kraju. Po drodze jest zawsze co oglądać. A jeśli zechcesz pojechać do Oradei, to drogą nr 19 (Satu Mare – Carei – Oradea) w 2 godziny dostaniesz się do celu.
2. Barwinek (PL) – Preszów, Koszyce, Milhost’ (SK) – Miszkolc (HU), autostrada M30 i M3 – Petea (RO)
- Tutaj jedziesz autostradami i drogami płatnymi, więc na Słowacji i Węgrzech musisz mieć winietę. Plusem jest to, że znacznie dłuższy odcinek pokonujesz po dość dobrej nawierzchni w podobnym czasie.
- Długość trasy: 390 km
- Czas jazdy: 4,5 godziny
- Z przejścia w Muszynce (PL) jest około 20 km mniej i podobny czas.
3. Zwardoń (PL) – Żylina, Liptowski Mikułasz, Preszów, Trebišov (SK) – Pácin (HU) – Petea (RO)
- Przez Słowację jedziesz drogami płatnymi (winieta), przez Węgry bocznymi.
- Długość trasy: 490 km
- Czas jazdy: ok. 6,5 godziny
- Jeżeli w czasie Twojego wyjazdu paliwo w Polsce będzie tańsze niż w SK, HU i RO, to pod tym kątem będzie to najmniej opłacalna finansowo trasa – gdy dotrzesz nią do Rumunii, to zostanie Ci w baku najmniej polskiego (tańszego) paliwa.
Jeśli wybierasz się do Siedmiogrodu, na trasę Transfogaraską czy Transalpinę, nad Morze Czarne lub gdzieś dalej na południe:
4. Barwinek (PL) – Preszów, Koszyce, Milhost’ (SK) – Miszkolc (HU), autostrada M30 i M3 – Oradea (RO)
- Winiety w SK i HU, bo drogi płatne
- Długość trasy: 380 km
- Czas jazdy: 4,5 godziny
- Z przejścia w Muszynce (PL) jest około 15 km mniej i podobny czas.
- Z przejścia w Piwnicznej-Zdroju (PL) jest ok. 10 km więcej, jedzie się niecałe 5 godzin.
- Z przejścia Jurgów-Podspády (PL-SK) jest ok. 40 km więcej, czas to niecałe 5 godzin.
5. Zwardoń (PL) – Żylina, Liptowski Mikułasz, Preszów, Koszyce, Milhost’ (SK) – Miszkolc, Debreczyn (HU) – Oradea (RO)
- Winiety w SK i HU, bo drogi płatne
- Długość trasy: 570 km
- Czas jazdy: 6,5 godziny
Oczywiście to nie są jedyne dostępne trasy. Na dobrą sprawę można by ich znaleźć tyle, ile zdołasz wyszukać ulic na mapie. Możesz również pojechać przez Czechy (na upartego możesz i przez Chorwację – też fajnie), ale będzie się to wiązało z koniecznością zakupu większej ilości paliwa za granicą i z dodatkowymi opłatami (winiety). Pokazałam Ci powyżej różne możliwości oraz te najbardziej popularne rozwiązania. Wybierz takie, które Ci się najbardziej podoba i bądź elastyczna/y, gotowa/y na ewentualne zmiany – to chyba najlepsza uniwersalna recepta na udaną podróż.
I pamiętaj o dokumentach potrzebnych w podróży do Rumunii!
Myślę, że podane powyżej informacje jak dojechać do Rumunii oraz przykłady tras pomogą Ci zaplanować tę część wyjazdu zgodne z Twoimi potrzebami. Ale mam więcej! Dużo treści ułatwiających podróż znajdziesz w moim e-booku „Jadę do Rumunii!” – tutaj podpowiadam między innymi jak kupić winiety, jak opłacić parkingi, jakie są drogi w Rumunii i czego się na nich spodziewać, czym płacić. Podaję również wiele ciekawostek o Rumunii i praktycznych rad co do bezpieczeństwa, zwiedzania, zakupu pamiątek, tradycyjnych potraw czy organizacji całego wyjazdu. A do tego praktyczne słowniczki, by zrozumieć proste komunikaty oraz wiedzieć jak się witać czy wyrażać wdzięczność po rumuńsku. Koszt mojego niezbędnika wynosi tylko tyle co jedna pizza, a w zamian dostajesz sprawdzone informacje oraz oszczędzasz mnóstwo czasu i nerwów, bo wszystko co trzeba wiedzieć jest tam podane jak na tacy. Jeśli chcesz zobaczyć spis treści i poczytać więcej o tym, czy ten e-book jest dla Ciebie, kliknij i wejdź na jadedorumunii.pl