Jaka będzie pogoda w Rumunii podczas wyjazdu? Dziś odpowiem Ci tutaj na to niezwykle ważne pytanie, które co sezon bardzo często zadają mi osoby jadące do Rumunii samochodem czy motocyklem. Zastanawiają się też jak się ubrać, jakie rzeczy zabrać.
Odpowiedź jest bardziej oczywista niż myślisz. I niezwykle logiczna, o czym – mam nadzieję – za chwilę się przekonasz.
Spróbuję to prosto wytłumaczyć.
Góry
Znaczną część kraju stanowią góry i to musisz wiedzieć planując wyjazd do Rumunii. Dlatego wejdź na Google i zobacz jak łuk Karpat układa się na mapie (serio, sprawdź zanim pojedziesz). Im wyżej nad poziom morza wjedziesz lub wejdziesz, tym chłodniej może być, bo temperatura spada, pojawia się wiatr i różne inne zjawiska pogodowe. Są szybkie zmiany warunków. Latem bywa tak, że na termometrach w Sybinie jest 30 stopni, a wyżej na Transalpinie o 10 stopni mniej i pada deszcz. We wrześniu powoli noce stają się coraz chłodniejsze. W górach pojawia się już śnieg, ale jeszcze wtedy szybko topnieje.
Jaki powinien być Twój wniosek? Taki, że w górach pogoda jest bardzo dynamiczna, zmienna i różni się od tego, co jest w innych częściach kraju. Ciężko ją przewidzieć, dlatego radary pogodowe będą pokazywać sensowne prognozy najwcześniej na 1-2 dni przed, a i to nie jest pewne, czy coś jednak się nie zmieni na ostatnią chwilę. Bo to są góry. Taka jest specyfika terenu, że jest zaskakująco.
Bukareszt
Temperatury na południu i w stolicy potrafią być latem dużo wyższe niż w reszcie kraju. W Bukareszcie w wakacje bywa niemożliwie gorąco. Ale tak nie będzie w całej Rumunii jednakowo, więc nie ma sensu opierać się na prognozach dla stolicy, jeśli się tam nie wybierasz. Sprawdź sobie kilka innych miast, obok których planujesz się znaleźć.
Pogoda w Rumunii 2024
Już od pewnego czasu widać znaczące zmiany w rumuńskiej pogodzie. I podobnie dzieje się również w Polsce – bo trzeba przyznać, że nasze kraje mają czesto wiele wspólnego. Zimą nie pada już śnieg tak często i obficie jak kiedyś. Wiosna przychodzi wcześniej. Latem utrzymują się długo bardzo wysokie temperatury, ale też niespodziewanie nadchodzą gwałtowne burze, wichury i ulewy prowadzące niekiedy do podtopień. Latem ’23 wracałam do Oradei w niesamowitym upale i gdy tam dotarłam, pół godziny wcześniej nawałnica zniszczyła wiele budynków w centrum i niemal cały park. Natomiast na początku września ’24 w ciągu 2-3 dni w nadmorskiej miejscowości Konstanca doszło do powodzi – na zdjęciach wyraźnie widać, że samochody były zalane do wysokości klamki. Wiele rzeczy dzieje się nagle. I tak może się zdarzyć w każdej chwili.
Miej również świadomość, że słoneczna pogoda w jednej części kraju nie wyklucza deszczu w innej i śniegu w górach. Tak, jednocześnie! Podczas, gdy w Baia Mare już pogoda była przyjemna, w Vatra Dornei nocą mogły wystąpić przymrozki. Bo tak właśnie działa pogoda.
I teraz zachęcam Cię, byś sobie odpowiedział(a) na pytania:
Jaka pogoda będzie za dwa tygodnie na Kasprowym? A jakie temperatury na koniec września nad Bałtykiem? A ile stopni w całej Polsce na majówkę przyszłego roku?
Jak się zapewne domyślasz, nie da się na to precyzyjnie odpowiedzieć z takim wyprzedzeniem. W dodatku nie wiedząc gdzie dokładnie się wybierasz, gdzie będziesz przejeżdżać w tym czasie. W Rumunii tak samo. Dlatego na kilka dni przed wyjazdem po prostu włącz sobie jakąś aplikację pogodową albo nawet dla porównania dwie (np. Pogoda&Radar czy Meteoblue). W wyszukiwarce Google możesz też wpisać np. „Sibiu pogoda”. A podczas podróży śledź codziennie na bieżąco prognozę i zachowaj elastyczność, zmieniaj plany jeśli trzeba. Poza tym ZAWSZE bierz pod uwagę alerty pogodowe, jeśli je dostajesz na telefon i nie pchaj się tam, gdzie przewiduje się gwałtowne załamania pogody. Te komunikaty są dość rzetelnie przygotowane, nie ignoruj ich!
To, że rok temu w majówkę było słonecznie, nie daje absolutnie żadnych gwarancji, że i w tym roku w maju będzie pięknie. Więc nie słuchaj tych, którzy z całą pewnością powiedzą, że w połowie stycznia będzie śnieg, bo oni byli kiedyś i widzieli. Już wielokrotnie pokazywałam w moich relacjach z podróży, że takie podejście się nie sprawdza, bo pogoda lubi zaskoczyć.
Tak jak zmienia się świat, zmienia się też podejście ludzi. Dla wielu niestety świat stał się czarno-biały, zero-jedynkowy: wiesz albo nie wiesz, tak albo nie, ładnie albo brzydko. Radykalnie. Nic pomiędzy. Ale, wbrew temu, często właściwa odpowiedź może brzmieć: „to zależy”. I tak też będzie w przypadku większości pytań o temperatury i pogodę. Bo przecież zależy od wielu czynników i im więcej czasu zostało do wyjazdu, tym mniej precyzyjne będą prognozy.
I teraz ważne! Owszem, możemy przyjąć ogólne założenia, że w danych miesiącach już robi się cieplej czy chłodniej. Że w wakacje bywają upały, a zimą czasem spadnie śnieg. Że jesień bywa przyjemna i kolorowa. Ale nie spodziewaj się, że jest tak zawsze albo że akurat będzie w czasie Twojego urlopu. W tym roku nikt się nie spodziewał takich trudnych warunków w Braszowie przez całe wakacje, bo zazwyczaj temperatury są tam niższe. A jednak…
Jakie ubrania zabrać na wyjazd do Rumunii?
Nawet jeśli jedziesz w środku lata, a planujesz wypad w góry, miej w bagażu coś z długim rękawem, długie spodnie i choć jedne pełne buty. Zresztą zawsze miej, bo mogą się przydać kiedy najmniej się tego spodziewasz. Motocyklisto, zabierz koniecznie strój przeciwdeszczowy, a jeśli jedziesz poza sezonem wakacyjnym, mogą Ci się przydać grzane manetki.
Mogą, co nie oznacza, że muszą. Świat ma więcej barw i odcieni niż nam się wydaje.