Braszów – 5 miejsc, które musisz zobaczyć

[UWAGA. Materiały opublikowane na stronie są objęte prawami autorskimi.
Nie kopiuj tekstów ani zdjęć - skorzystaj z opcji "Udostępnij"/"Share"]

Podróżując po Rumunii zajrzyj też do Braszowa – znajdziesz tu wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Zobaczysz stare miasto i możesz zyskać świetną bazę wypadową do wielu interesujących obiektów w okolicy. Niedaleko znajduje się znany kurort narciarski Poiana Brașov, a także kultowy zamek Bran. Wielu turystów właśnie z Braszowa rusza na przejażdżkę słynną trasą Transfogaraską.

Brașov

czytaj: [braszow], po polsku: Braszów

jest pięknie położony w centralnej Rumunii i przyciąga każdego roku tysiące turystów. Ma to oczywiście swoje odzwierciedlenie w cenach, jednak niewątpliwie warto choć raz się tam wybrać. Miasto tętni życiem za sprawą licznych wydarzeń, niosących się echem zabytkowymi uliczkami z rynku. Jest też siedzibą Uniwersytetu Transilvania (UNITBV), którego bogata i różnorodna oferta dydaktyczna przyciąga również zagranicznych studentów.

Braszów, z niemieckiego Kronstadt, swoje początki miał w XIII wieku – wówczas pod nazwą Corona. Był to ośrodek naukowy i kulturalny, rozwijany prężnie przez Sasów siedmiogrodzkich, czyli tutejszą ludność pochodzenia niemieckiego. Przez długi czas, bo aż setki lat, społeczność ta stanowiła zdecydowaną większość wśród mieszkańców miasta, jednak w XIX wieku proporcje zaczęły się zmieniać na korzyść Rumunów i Węgrów. Nie sposób opisać tu całej historii w jednym akapicie, ale myślę, że uważne zwiedzanie kolejnych zabytków przybliży Ci dzieje tego wspaniałego miasta.

Do Braszowa dostaniesz się nie tylko samochodem, ale też np. koleją z Bukaresztu. Jest także nowe lotnisko, Brașov-Ghimbav, z którego można przylecieć Wizz Airem na przykład z Londynu, Dortmundu czy Budapesztu, a w każdym roku pojawiają się nowe połączenia (być może kiedyś doczekamy się też lotów z Polski).

Braszów Casa Sfatului rynek

1. Piața Sfatului

Zwiedzanie Braszowa możesz rozpocząć na przykład od rynku z fontannami, otoczonego kolorowymi kamienicami. Stoi na nim dawny ratusz, Casa Sfatului, w którym obecnie mieści się muzeum historii okręgu Braszów, prezentowane są też wystawy czasowe. Przy Piața Sfatului 3, dwie kamienice od polskiego konsulatu, zobaczysz budynek z wieżą i kopułą (w tle zdjęcia powyżej), wyróżniający się nieco na tle reszty zabudowy. Wejście wsparte jest na dwóch kolumnach i prowadzi na dziedziniec, na którym stoi ukryta cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, z końcówki XIX wieku. Jeśli natomiast staniesz (jak na zdjęciu poniżej) przodem do wzgórza Tâmpa [tympa], przed sobą zobaczysz Dom Kupców z XVI wieku, mający charakterystyczne podcienia od strony ulicy Appolonii Hirscher. A po Twojej prawej stronie będzie znajdował się…

Braszów rynek

2. Czarny Kościół

(rum. Biserica Neagră, niem. Schwarze Kirche)

Charakterystyczny, widoczny z daleka późnogotycki kościół, który znajdziesz obok rynku (Piața Sfatului), swoją tajemniczą nazwę zawdzięcza elewacji poczerniałej w wyniku pożaru, który strawił część miasta i elementy świątyni w 1689 r. Ale nie kolor jest w nim najbardziej interesujący – obiekt stanowi największą tego typu budowlę gotycką w Rumunii. Ma największe organy w kraju, które w XIX wieku niemiecki mistrz Carl Buchholz składał w całość przez trzy lata. Świątynia została wybudowana pod koniec XIV wieku przez Sasów siedmiogrodzkich. Początkowo służyła społeczności katolickiej, jednak w XVI wieku znalazła się w rękach protestantów, a uwieczniony obok na pomniku Johannes Honterus (ważna postać!), wygłaszał tu swoje kazania. W środku znajduje się imponująca kolekcja tureckich (osmańskich) dywanów.

Bilet kupisz w sklepie z pamiątkami, naprzeciw wejścia, za 25 lei (cena na kwiecień 2025, są też zniżki). W sezonie możesz tu również posłuchać koncertów organowych.

Braszów Czarny Kościół

3. Strada Sforii

To najwęższa uliczka w Braszowie, jedna z najwęższych w Europie. W najszerszym miejscu osiąga zaledwie 135 cm, a jej długość to ok. 80 metrów. Służyła niegdyś jako łącznik dla strażaków pomiędzy ulicą Cerbului i Poarta Schei. Ściany są aktualnie pokryte graffiti, co jednym się podoba, a dla innych jest oszpeceniem tego miejsca, ale najlepiej sam(a) sprawdź, jakie wrażenie zrobi na Tobie.

Braszów Strada Sforii

4. Turnul Alb i Turnul Negru

Dobry widok z góry na stare miasto bez konieczności wybierania się na wzgórze Tâmpa [tympa], znajdziesz przy Białej (alb) i Czarnej (negru) Wieży. To dwa obiekty wzniesione poza murami miejskimi, które służyły do obserwacji okolicy, a obecnie są przeznaczone na cele muzealne. Do Turnul Alb (na zdjęciu poniżej z prawej), prowadzą z nadrzecznego deptaka liczne, dość strome schody. Następnie ścieżką możesz przejść pomiędzy wieżami, podziwiając wyłaniający się ponad dachami kamienic imponujący gmach gotyckiego Czarnego Kościoła. Turnul Negru (to ta po lewej) z kolei zyskała swoją nazwę z powodu murów, okopconych niegdyś na czarno w wyniku pożaru.

Braszów punkty widokowe

5. Wzgórze Tâmpa

Rumunia również ma swoje „Hollywood” – często żartują turyści. A wszystko za sprawą napisu „BRASOV”, stylizowanego na hollywoodzki, który już z daleka podpowiada, że oto przed nami rozciąga się pokryte lasem wzgórze Tâmpa [tympa]. Za słynnym napisem jest ścieżka, którą można dotrzeć na punkt widokowy (rum. belvedere). A na górę dostaniesz się piechotą albo kolejką (do której są zresztą w sezonie dość długie kolejki). Na górze możesz spędzić trochę czasu, odpocząć, pospacerować. Najlepiej będzie na taką wycieczkę założyć stabilne, pełne obuwie.

W 2024 r. cena biletu w obie strony wynosiła 35 lei dla osoby dorosłej (rum. adult), zimą 2024/2025 kolejka została poddana renowacji.

Braszów wzgórze Tampa

Czy to wszystkie ciekawe miejsca w Braszowie? Zdecydowanie nie. Są jeszcze interesujące muzea, świątynie różnych wyznań, bramy miejskie, cytadela… Pytanie tylko, czy masz czas, żeby to wszystko zobaczyć… 😉