Lej rumuński (leu românesc) to nieco ponad 90 polskich groszy. Dzieli się na 100 bani. Dla uproszczenia przy drobniejszych wydatkach przelicza się go na PLN w stosunku 1:1.
Możesz się w niego zaopatrzyć w niektórych polskich kantorach lub ewentualnie zakupić na miejscu np. za euro. Rozwiązaniem, z którego najczęściej korzystam, jest (oprócz płatności kartą) wyłata co jakiś czas lei z rumuńskich bankomatów. Z tym że wcześniej najlepiej sprawdzić we własnym banku, jakie nalicza opłaty za takie operacje. Warto mieć zawsze przy sobie nieco gotówki, bo nie wszędzie będzie możliwość zapłacić kartą, czy na szybko znaleźć bankomat w razie potrzeby.
Skąd wzięła się nazwa?
leu – lew; lei – lwy
românesc – rumuński
Jest 1 lej, ale 10 lei oraz 1 ban, ale 10 banów (bani)
Oficjalnym symbolem waluty jest RON. Do 2005 r. był to skrót ROL, ale wówczas zdenominowano leja w proporcji 10000:1. Jeszcze przez pewien czas zdarzało się, że ktoś podawał ceny w starej formie (tak jak kiedyś u nas), ale teraz już się z tym nie spotkałam. Niemniej warto mieć tę kwestię na uwadze, żeby ewentualnie nie paść na zawał po usłyszeniu kwoty 😉
W niektórych słownikach widnieje jeszcze żeńska forma: leja rumuńska. Nie jest ona popularna.
Czym wyróżnia się rumuński banknot?
- Jest plastikowy, ma charakterystyczne przezroczyste okienko.
- Obecnie w obiegu są banknoty o nominałach 1, 5, 10, 50, 100, 200 i 500 lei oraz monety: 1, 5, 10, 50 bani.
- Im większy nominał, tym większy rozmiar banknotu.
- Na banknotach z jednej strony znajduje się w sumie 4 pisarzy, muzyk, malarz i konstruktor/wynalazca. Natomiast z drugiej są w większości budowle. Wszystko to uzupełnione jest symbolami i elementami charakterystycznymi dla uwidocznionych na odwrocie postaci.
- Na banknocie o wartości 1 leja widnieje wyjątkowa budowla – Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de Argeș, którą gorąco polecam zobaczyć na żywo.
- Na 5-lejowym banknocie znajduje się fragment partytury do opery „Edyp” (Oedipe), autorstwa widniejącego na odwrocie kompozytora George’a Enescu.
- Na 200-lejowym banknocie mamy obok wizerunku poety Luciana Blagi jego wiersz, który można odczytać za pomocą lupy.