Targi świąteczne w Rumunii (rum. târguri de Crăciun) mogą być ciekawym pretekstem, by zobaczyć rumuńską zimę i poczuć tamtejszy klimat nadchodzących świąt. Liczne koncerty, widokowe diabelskie młyny, wspaniałe iluminacje, pyszne dania regionalne, oryginalne wyroby rzemieślnicze i mnóstwo innych okołoświątecznych produktów – tak wyglądają jarmarki w największych rumuńskich miastach.
Kiedy dokładnie się odbywają? Zobacz listę poniżej.
(przed samym wyjazdem sprawdź jeszcze na oficjalnych stronach miast, czy nic się nie zmieniło w terminach i harmonogramie atrakcji)
BUKARESZT:
- 29 listopada – 26 grudnia 2024 r., na Piața Constituției; to już 17. edycja [źródło: bucharestchristmasmarket.ro].
SYBIN:
- 15 listopada 2024 r. – 5 stycznia 2025 r. na Piața Mare; tradycja tych targów sięga 2007 roku [źródło: targuldecraciun.ro].
ORADEA:
- 29 listopada – 26 grudnia 2024 r., na Piața Unirii i Piața Ferdinand [źródło: targuldecraciunoradea.ro].
BRASZÓW:
- 29 listopada 2024 r. – 7 stycznia 2025 r. na Piața Sfatului (rynek); planowane jest też lodowisko na placu św. Jana (Piața Sfântul Ioan).
TIMIȘOARA:
- 30 listopada 2024 r. – 5 stycznia 2025 r., będzie to już 17. edycja targów bożonarodzeniowych.
KLUŻ-NAPOKA:
- 22 listopada 2024 r. – 1 stycznia 2025 r., na Piața Unirii.
JASSY:
- 30 listopada 2024 r. – 5 stycznia 2025 r., stoiska i atrakcje będą na Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt czy Strada Lăpușneanu.
KRAJOWA:
- 15 listopada 2024 r. – 5 stycznia 2025 r., na każdym placu (plac Mihai Viteazu, plac Frații Buzești itd.) będzie inny motyw przewodni (bajkowo-filmowy); koncerty będą się odbywać w weekendy.
A wiesz, że w Rumunii jest WIOSKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA?
Satul lui Moș Crăciun to park tematyczny, po którym oprowadzają elfy. Można na miejscu napisać list do świętego Mikołaja, odwiedzić jego dom, biuro i warsztat zabawek oraz spotkać renifera Rudolfa. Wycieczka kończy się oczywiście w sklepiku… 😉
Wioska jest czynna sezonowo (otwiera się 1 grudnia 2024 r.), od poniedziałku do niedzieli. Znajdziesz ją w Negrești (link do mapy), w okręgu Neamț.
30-minutowa wycieczka po obiekcie w ciągu dnia kosztuje 60 lei od osoby, a wieczorem 90 lei – te same ceny obowiązują dorosłych i dzieci powyżej 2 r.ż. W tej kwocie zawiera się upominek dla dziecka. Bilet najlepiej zarezerwować online na stronie satulluimoscraciun.ro, bo jeśli dotrzesz z dzieckiem i zabraknie dla Was miejsc, to zapewne będzie mu przykro. W każdym razie cena za wstęp jest dość wysoka, a odwiedzane kolejno domki są niewielkie, więc zobacz najpierw zdjęcia zamieszczone na mapie Google (pierwszy link) i wtedy zdecyduj. Jedni są zachwyceni, inni niekoniecznie – dlatego warto się najpierw zapoznać z opiniami.
Obydwa zdjęcia z tego posta pochodzą z Pixabay i zostały użyte zgodnie z licencją.