Bukowina: 5 miejsc wartych zobaczenia

[UWAGA. Materiały opublikowane na stronie są objęte prawami autorskimi.
Nie kopiuj tekstów ani zdjęć - skorzystaj z opcji "Udostępnij"/"Share"]

Piękne widoki, niesamowite monastyry i polskie wsie – to właśnie Bukowina. Niewielki, choć barwny region na północy Rumunii. Co warto zobaczyć jadąc przez tę ciekawą krainę?

1. Malowane monastyry

Unikatowe, niezwykłe, imponujące – tak można określić malowane cerkwie i monastyry rumuńskiej Bukowiny. Szczególnie te, które wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Moldovița [czytaj: moldowica], Sucevița [suczewica], Suceava [suczawa], Arbore, Humor, Voroneț [woronec], Probota, Patrauți [patrałuc’]. Wstęp kosztuje 10 lei. Warto wybrać sobie choć dwie takie malowane cerkwie, które będziesz mieć po drodze i na spokojnie je obejrzeć. Robią wrażenie!

2. La Palma

Lubisz ładne widoki? A może wolisz podziwiać je z tyrolki, lecąc jak ptak nad wzgórzami? Takie wrażenia zapewni Ci przełęcz nazywana „Palma” od charakterystycznego pomnika dłoni. Na miejsce pojedziesz serpentynami, wśród bukowińskich krajobrazów, co już samo w sobie jest atrakcją. A na miejscu masz szansę spróbować tradycyjnych mici z grilla (to mięso mielone w kształcie ruloników). Świetne miejsce na odpoczynek i piknik.

Lokalizacja: 47.746735, 25.628845

3. Ciocanesti

Nie trzeba chodzić po muzeach, żeby dostrzec to, co od lat jest dumą mieszkańców Ciocănești [cz’iokaneszt’] – mowa o charakterystycznych zdobieniach. Zwróć uwagę na wzory na elewacjach domów – są podobne, ale jednak każdy jest inny. Warto zatrzymać się na chwilę i przejść kawałek chodnikiem, by dokładniej obejrzeć zdobienia. A do muzeów (pisanek czy etnograficznego) też możesz zajrzeć przy okazji – wstęp nie jest drogi.

Lokalizacja: 47.480285, 25.278156

4. Vama, muzeum pisanek

Muzeum pisanek w miejscowości Vama zgromadziło ogromną liczbę ciekawych eksponatów w postaci pisanek i rzeźb w kształcie jajka. Znajdziesz tu bardzo stare okazy, a także te wykonane w różnych technikach. Pisanki pochodzą z wielu krajów świata, mają zdobienia przepełnione symboliką. Po zwiedzaniu możesz kupić sobie takie kolorowe jajko na pamiątkę, a nawet poprosić, by doklejono mu uchwyt – wtedy będzie możliwe zawieszenie go na choince jak bombki.

Lokalizacja: 47.566888, 25.695314

5. Wsie polskie na Bukowinie

Wiele osób wybiera się na Bukowinę z myślą o tym, by zobaczyć miejsca związane z bukowińską Polonią. Plesza, Pojana Mikuli, Kaczyka i inne… – to właśnie tutaj Polacy osiedlali się na przestrzeni wieków, chociażby po to, by stworzyć słynną kopalnię soli w miejscowości Kaczyka. Obiekt jest mały (i nie będę ukrywać – unosi się w nim mocny zapach nafty, który pozostanie z Tobą jeszcze przez jakiś czas po wyjściu), ale odegrał znaczną rolę w regionie. Naprzeciwko kopalni wybudowano kościół rzym.-kat. (obecnie jest to bazylika), a co roku na 15 sierpnia przybywają tutaj tłumy wiernych. W okolicy funkcjonują też Domy Polskie – to ośrodki kultury polskiej, w których można nawet przenocować będąc w okolicy.

Lokalizacja (Kaczyka): 47.637449, 25.899053

To oczywiście tylko mały procent tego, co możesz zobaczyć na Bukowinie. W tym regionie jest jeszcze dużo rzeczy, które mogą Cię zachwycić. Piszę o nich w moim przewodniku „Oczywiście, że Rumunia! Marmarosz i Bukowina”, który ukaże się niebawem. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem: projektrumunia.pl/przewodniki – zapraszam!

[na głównym zdjęciu jest monastyr Putna, przy którym rozpoczyna się pieszy szlak długodystansowy Via Transilvanica. Możesz o nim przeczytać w artykule o VT]