Lej – waluta Rumunii

[UWAGA. Materiały opublikowane na stronie są objęte prawami autorskimi.
Nie kopiuj tekstów ani zdjęć - skorzystaj z opcji "Udostępnij"/"Share"]

Lej rumuński (leu românesc) to niewiele ponad 90 polskich groszy. Dzieli się na 100 bani. Dla uproszczenia przy drobnych wydatkach przelicza się go na złotówki w stosunku 1:1. Możesz się w niego zaopatrzyć w niektórych polskich kantorach lub ewentualnie zakupić na miejscu np. za euro. Nie wszędzie bowiem będzie możliwość zapłacić kartą czy na szybko znaleźć bankomat w razie potrzeby.

Skąd wzięła się nazwa?

leu – lew; lei – lwy

românesc – rumuński

Jest 1 lej, ale 10 lei oraz 1 ban, ale 10 banów (bani)

Oficjalnym symbolem waluty jest RON. Do 2005 r. był to skrót ROL, ale wówczas zdenominowano leja w proporcji 10000:1. Jeszcze przez pewien czas zdarzało się, że ktoś podawał ceny w starej formie (tak jak kiedyś u nas), ale teraz już się z tym nie spotkałam. Niemniej warto mieć tę kwestię na uwadze, żeby ewentualnie nie paść na zawał po usłyszeniu kwoty 😉

W niektórych słownikach widnieje jeszcze żeńska forma: leja rumuńska. Nie jest ona popularna.

Czym wyróżnia się rumuński banknot?

  • Jest plastikowy, ma charakterystyczne przezroczyste okienko.
  • Obecnie w obiegu są banknoty o nominałach 1, 5, 10, 50, 100, 200 i 500 lei oraz monety: 1, 5, 10, 50 bani.
  • Im większy nominał, tym większy rozmiar banknotu.
  • Na banknotach z jednej strony znajduje się w sumie 4 pisarzy, muzyk, malarz i konstruktor/wynalazca. Natomiast z drugiej są w większości budowle. Wszystko to uzupełnione jest symbolami i elementami charakterystycznymi dla uwidocznionych na odwrocie postaci.
  • Na banknocie o wartości 1 leja widnieje Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de Argeș, którą bardzo polecam zobaczyć na żywo.
  • Na 5-lejowym banknocie znajduje się fragment partytury do opery „Edyp” (Oedipe), autorstwa widniejącego na odwrocie kompozytora George’a Enescu.
  • Na 200-lejowym banknocie mamy obok wizerunku poety Luciana Blagi jego wiersz, który można odczytać za pomocą lupy.